Tropheus

 

Tropheus çiklit ailesine (Cichlidae) ait Tanganyika Gölü’ nün Doğu kısımlarında endermik bölgede yaşayan çiklit türüdür. Trophos (yünanca) – yünanca kelime anlamı (süt annedir) kelimesinden türetilmiş tropheus olarak bilimsel ad kullanılmıştır. Halk arasında (yöresel dil) Brabant cichlids (şeritli çiklitler veya kaya çiklit) diye bilinir.

Tropheus cinsleri bir çok türü belirgin renkleriyle bilinir ve bu renkler yaşadığı bölgenin adını alarak binominal (ikincil isim “Taxonomi”) isim ile adlandırılmışlardır.

Türler

Değişik renk formlarına sahip olan Trophes türleri bilimsel olarak 5 türdür. Bu türlere bağlı bir cok cinsleri vardır.

Tropheus çiklit türleri

• Tropheus moorii BOULENGER, 1898

• Tropheus duboisi Beyaz benekli çiklit MARLIER, 1959

• Tropheus brichardi NELISSEN & THYS, 1975

• Tropheus polli AXELROD, 1977

•Tropheus annectens BOULENGER, 1900

Bu türleri inceleyen alt bilim, Tropheus kasabae Nelissen, 1977 cinsininde 6. tür oldugu tartışmaktadırlar. Bu türe ait olan bir çok cinsinde oldugunu söylemekteler ama kanıtlar bu güne kadar kesin olarak ispatlanamamıştır.

örnek verecek olursak Tropheus spec. yada Tropheus spec. aff. yazılır, daha acık bir örnek Tropheus spec. aff. moorii “Bemba” yada Tropheus spec. aff. moorii “Moliro” olmak zorundadır (DNA ve taxonomi) ama su ana kadar bu araştırmada, somut bir belge tüm araştırmalara rağmen yoktur.

Vücut Yapısı

Büyüklükleri 12 ila 16 cm ve güçlü göğüs yapılarına sahiptirler, Belirgin renklere sahip olan tropheus türleri genel olarak siyah arka plan olmak üzere gri-kahverengi arka renk tonlarına sahiptirler, özellik olarak vücut renklerine bağlı göğüs yüzgeçlerinde belirgin renkler ve renkli noktalar bulunur. ana ton üzerindeki renkler başka cinslerinde çaprazlama renklerden olusmuştur. Ağız yapıları geniş olmasına rağmen, derin bir ağız biçimi yoktur, ağızda iki yada üç adet sivri dişler mevcuttur. Buna bağlı olarak cinsiyet ayrımı ve Sexualdimorphismus(Eseysel dimorfizm) bu türlerde pek belirgin olmamasına rağmen dişinin erkek balıktan cinsel şeriti daha büyüktür.


Yaşam biçimi ve beslenme

Bir çok akvarist sitelerinde Tropheus ların yaşama alanı (Habitat) tam olarak anlatılmamıştır. Kayalık denilip geçilmiş ama pek ayrıntıya girmemişlerdir. Bazi belgeler ve fotoğraflarla birlikte sizlere ileriki zamanlarda görsel ve belgesel olarak sunacağız. Tropheus türü çiklitleri habitat olarak Tanganyika Gölü’ nün doğu kısımlarında yaşar ve endermik bölge olarak yaşadığı alanda milyonlarca saklanma yerleri mevcuttur. Sualtı yüzeyi olarak 63 mm den büyük yuvarlak şekil almış çakıl yüzey (Cobble ingilizce, Geröll almc.), buna bağlı olarak onlarca metre yükseklikte keskin ve genişliği devasal olan gölde, bloklar halinde oluşmuş kaya dağlarıdır. Bu kaya Dağları çakıllarda olduğu gibi Tropheusların saklanma yerleridir.

Yuvarlak şekil almış çakıl yüzey koyu renkte oldugu için suyun dip yüzeyine gelen Güneş ışınları bu çakıllarda yosunlanmaya ve değişik bitkilerin büyümesine neden olmuştur. Böylece tropheuslar milyonlarca yıl önce oluşmuş bu habitatda yosunlarla otcul olarak beslenmektedirler. Burada çakılların koyu renkte bulunması suya vuran Güneş ışınlarının çakıllara daha iyi etki ederek çok çabuk yosunlanmasına sebeb olur. Bu bağlamda tropheuslarda özel olarak form almış ağız yapısı yosunlarla beslenmelerinde büyük bir rol oynar. Bitkisel besinlerle beslenen balıklar Tanganyika’ da 15 yıla kadar yaşayabilmektedir. Bu nedenle Tropheuslarsadece bitkisel yemlerle beslenmelidirler.Örneğin: Spirulina çeşitinin her türü olan vejeteryan yemler verilmelidir.

UYARI: Tropheuslara kesinlikle kırmızı sinek larvası gibi hayvansal yiyecek vermeyiniz!!! Hayvansal yemler bağırsaklarda geri dönüşü olmayan problem göstererek ölüme yol açar!

Üreme, dölleme, kulucka, yetiştirme

Tropheus çiklitleri ovophile (ağızdan kuluçka) yöntemiyle ürerler. buda demektir ki Dişi yumurtaları kendi ağızında kuluçkaya yatırır. Üremek icin birbirlerini seçen erkek ve dişi düz bir alanda tüm vücut hatlarıyla titreyerek (üremek için, kur yaparak) kendi etraflarında dairesel bir biçimde dönerler, hazır olan dişi, düz bir alanda yumurtalarını bırakır ve anında hemen ağızına alır, sonra ciftler “T” formu alarakerkek; erkek üreme kapakçığından dişinin ağızında bulunan yumurtalara spermlerini bırakarak döller. Dişi balığın ağızında en fazla 25 yumurta bulunur. Bu sayı ortalama 5-15 arasında da olabilir. Dişinin ağızında döllenen yumutalar ortalama 28 gün süreyle anne ağızında kuluçkaya yatırılır. Kuluçka sonunda çıkan yavrular 10 ila 12 mm boyundadır.
akvaryumculuk.biz

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir