6275

Dünyanın En Güzel Hayvanat Bahçeleri

-hipopotam

Onlar her yıl binlerce ziyaretçi alan yüzlerce dönüm üzerine kurulu dünyanın en önde gelen hayvanat bahçeleridir. dünyanın en büyüğü olmak sadece yüz ölçümleri ile değil aynı zamanda tür çeşitlilikleri ve kaliteli bir yaşam standardı kurgulamaları üzerinden de  hesaplanır.

ve sizlerin için en iyi 10 hayvanat bahçesini sıraladık

10. The San Diego Zoo – 100 Dönüm 650 Tür

 

10246

San Diego Hayvanat Bahçesi, Balboa Park, San Diego, Kaliforniya’da yer almaktadır. Hayvanat bahçesi  3700 den fazla 650 tür  hayvan ve 100 dönüm arazi üzerinde yer almaktadır.

Hayvanat bahçesi hayvanların  her biri için kafesleri ortadan kaldırarak, açık hava ekranlarında sergileme konseptine öncülük etmiştir.

San Diego Hayvanat Bahçesi birçok türün yetiştiriciliği  kendi doğal ortamlarında onları bırakmak  amacıyla  gerçekleştirmektedir. Bu özelillikleriyle , aynı zamanda koruma ve koruma çabaların sayesinde  en aktif hayvanat bahçelerinden biridir.

http://zoo.sandiegozoo.org/

 

9. The London Zoo – 36 Dönüm, 755Tür

 

9251

Londra Hayvanat Bahçesi bilimsel çalışma amacıyla 1828 yılında açılan dünyanın en eski bilimsel hayvanat bahçesidir.

1847 yılında halkaaçılan Londra Hayvanat Bahçesi   36 dönümlük arazisi ile  755 tür  bulunmaktadır.

Regent Hayvanat Bahçesi olarak adlandırılan bu hayvanat bahçesi, 16.000 ‘den fazla canlıya ev sahipliği yapıyor. .

Hayvanat Bahçesi tarafından üstlenilen en son proje  “Tiger SOS” Sumatra  Kaplan’ını  kurtarmak için fon oluşturma  programıdır.

http://www.zsl.org/zsl-london-zoo

 

 

8. The Bronx Zoo – 265 Dönüm, 650 Tür

 

8261

Bronx Zoo New York’un Bronx bölgesinde yer almaktadır.Dünyanın en eski metropol hayvanat bahçelerinden biri olan , bu hayvanat bahçesi, yaklaşık 650 farklı türde 4.000 ‘den fazla canlıya kendi doğal yaşamları korunarak  Bronx Nehri dahil edilerek inşa edilmiştir..Hayvanat bahçesi kendisi dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden biri haline getiren   özelliği 265 dönüm doğal park oluşudur.

http://www.bronxzoo.com/

 

 

7. The National Zoo logical Gardens of South Africa – 210 Dönüm, 705 Tür

 

7263

Pretoria, Güney Afrika’da arazi 210 dönüm üzerinde yer alan, Güney Afrika ulusal hayvanat bahçesi biri düz düz ve diğeri   bir tepenin yamaçlarında bulunan biri iki ana alanda, ayrılmıştır.

Hhayvanat bahçesine akan Apies Nehri ile bölünen bu güzel ortamda 705 tür den oluşan 9.000 canlı , bu hayvanat bahçesinin bir parçası olarak  yaşamaktadır.

http://nationalzoo.si.edu/

 

6. The Moscow Zoo – 53 Dönüm, 927 Tür

 

6275

1864 yılında açılan, Moskova Hayvanat Bahçesi Avrupa’nın en eski hayvanat bahçeleri arasında yer alıyor. 53 dönüm büyük  bir alana yayılan hayvanat bahçesi 927 türden oluşan  6.000 canlıya ev sahipliği yapmaktadır.

gelişimine devam eden Hayvanat bahçesi 1990 yılında  kendisinini  Bolshaya Gruzinskaya yaya yolu  ile ikiye ayıran özelliğiyle yenilendi.

Hayvanat bahçesi, deniz akvaryumu,  kafesteki,  deniz aslanı gösterisi ve sergileriyle  çocuklar için eğlenceli içerikler sağlamaktadır

http://www.moscowzoo.ru/

 

5. The Henry Doorly Zoo and Aquarium – 130 Dönüm, 962 Tür

 

5296

1864 de kurulan  Henry Doorly Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum’u Omaha,  Nebraska ‘da bulunanmaktadır.

Önceleri Riverview Park Zoo olarak bilinen hayvanat bahçesi daha da  geliştirilmiş  ve şimdi 130 dönüm üzerine yayılır olmuştur.

962 farklı türe ev sahipliği yapan  bu hayvanat bahçesi Kuzey Amerika’da en büyük kedi kompleksini barındırdığı  için dikkate değerdir.

Cazip giriş ücreti olan hayvanat bahçesi  her yıl  milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

http://www.omahazoo.com/

 

4. The Beijing Zoo – 219 Dönüm, 950 Tür

 

4300

 

Hayvanat bahçesi geç Qing Hanedanı döneminde 1906 yılında kurulan ve şimdi Çin’in en büyük hayvanat bahçelerinden biridir.

2019 dönümlük arazide  950 tür canlı yaşamaktadır.  Pekin Hayvanat Bahçesi nadir bulunan Çin endemik, nadir hayvanların bulunduğu en iyi  hayvanat bahçesi olarak bilinir.

Hayvanat bahçesinin en popüler hayvanları, Dev pandalar, Güney Çin Kaplanı, Çin timsahlar ve Çin Büyük Salamander’dir

Bu merak edilen ve soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanları görmek  için  her yıl 6 milyondan fazla kişi dünyanın yanın en büyük hayvanat bahçelerinden arasında Pekin hayvanat bahçesini ziyaret etmektedir.

 

 

3. The Toronto Zoo – 710 Dönüm, 491 Tür

 

3308

Toronto, Kanada’da bulunan ve Büyükşehir Toronto Hayvanat Bahçesi olarak bilinen Toronto Hayvanat Bahçesi 1974 yılında açıldı.

710 dönüm arazi ve  491 tür ile  Kanada’daki en büyük hayvanat bahçesi olan  The Toronto Zoo dünyanın çeşitli yerlerinden gelen hayvanları temsil eden yedi farklı bölgelere ayrılmıştır.

farklı görünüm ve çeşitliliklerde olan 5.000 ‘den fazla canlıya ev sahipliği yapan Hayvanat bahçesi her yaştan ziyaretçiler için bir cazibe merkezi durumundadır.

http://www.torontozoo.com/

 

2. The Columbus Zoo and Aquarium – 580 Dönüm, 793 Tür

2320

Columbus Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu Powell, Ohio de bulunan ve  kar amacı gütmeyen bir hayvanat bahçesidir.

Bu hayvanat bahçesi birden çok kez Amerika Birleşik Devletleri’nde ki en iyi  hayvanat bahçesi seçildi.

Şu anda toplam 793 farklı tür de 9.000 canlıya ev sahipliği yapan  hayvanat bahçesi 2,3 milyon yıllık ziyaretçiye sahiptir.

hayvanat bahçesi kendi koruma programları dışında diğer koruma programları  için  geniş finansman desteği veren  dünyaca ünlü statüsü kazanmıştır.

580 dönümlük büyük arazisi dolayısıyla ziyaretçilerine  Jungle vb gbi  farklı eğlence imkanları da sunmaktadır.

http://www.colszoo.org/default.aspx

 

1. Berlin Zoological Garden: 84 Dönüm, 1,500Tür

 

1344

1844 yılında açılan Berlin Hayvanat Bahçesi, Almanya’nın en eski hayvanat bahçesi olma özelliğine sahiptir.

Berlin’in Tiergarten bulunan hayvanat bahçesi 1.500 türde ve 19.500 toplam canlıya ev sahipliği yapmaktadır.

Berlin Hayvanat Bahçesi dünyadaki türlerin en kapsamlı koleksiyon tutar.

Hayvanat bahçesi, Avrupa’da ve dünya çapında en popüler hayvanat bahçelerinden biri olarak en çok ziyaret edilen hayvanat bahçesi olarak kabul edilir.

Yıllık 3 milyondan fazla ziyaretçi burada bulunan canlıları besleyebilme imkan ve cazibesiyle  Berlin hayvanat bahçesine geliyor.

http://www.zoo-berlin.de/

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir