Brikardi

Latince isim: Neolamprologus brichardi
Eşanlamlılar: Lamprologus brichardi, Lamprologus savoryi elongatus
Habitatı: Afrika; Tanganika Gölü’nün kayalık kıyı şeridi, 5-10 m arası derinlikler
Büyüklük: Erkekler 9 cm, dişiler daha küçük
Davranışı: Türe uygun karma akvaryumlar için
Beslenmelri: Mikro-predatör; etçil
Üreme: 200 kadar yumurtayı kaya kovuklarında döker
Su şartları: pH: 7.5-8.5,
Sıcaklık: 23-25°C
En küçük akvaryum: tek olarak 80 cm, karma 150 cm
Yüzme seviyesi: Orta – Taban
Bakım: Biraz tecrübe gerektirir.

Akvaryumlarda renklerinden cok görünüş ve yapıları ve ilginç davranış biçimleri nedeniyle beğenilerek beslen bir türdür.

Dişilere göre daha büyük olan erkeklerde alın yapısı daha yuvarlaktır.

Beslenme biçimleri ise yosunlar arasında buldukları küçük su canlılarıyla beslenmeye calışırlar. (micro-predator). Akvaryumda canlı yemlerin yanısıra kıyılmış karides, midye etçil türde yemler verilebilir.

Kendi akraba çevresi dışındaki kendi türünden veya benzer Lamprologus türünden balıklara karşı saldırganlık göstermektedirler. Tek tür olarak beslemek için 80 cm lik bir akvaryum yeterli olabilir. Diğer türlerle beraber beslemek istiyorsanız yavrularını büyütürken diğer balıklara karşı koruyacakları alana sahip en az 150 cm’lik geniş akvaryumlar gerekmektedir. Küçük boylarına karşın, sınırını bilemeyen daha büyük cichlidleri öldürebilirler. Bitkilere zarar vermezler. Akvaryumda diğer tanganyika türleri gibi taşlarla kovuklar oluşturmak gerekir.

Üreme:
Bu türün üreme davranışları son derece ilginçtir. Dişi fazlası olmadığı sürece monogamiktirler. Çiftlerin oluşabilmesi için en uygun yöntem, bir grup genç balığı bir araya koymaktır. Ortalama 50-80 yumurta gizli kaya kovuklarına bırakılır. Bölge sınırları içinde çok iyi korunan yavrular, büyüdükten sonra da ebeveynler tarafından kovalanmaz ve yeni kardeşlerinin bakımına yardımcı olurlar. Böylece, doğada da görülen, yabancı balıkların sokulmadığı akraba kolonileri oluşur. Yavruları her ne kadar geç ve yavaş büyüsede boyları 4 cm iken cinsel olgunluğa ulaşırlar. …

Alıntıdır

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir