Buz Balığı

Cam kedibalığı (Kryptopterus bicirrhis), doğal yaşam alanı Güneydoğu Asya olan, yaklaşık 12-15 cm boyunda olan barışçıl bir balık türüdür.

Akvaryumda orta ve alt düzeylerde yüzer. Başı yukarda, kuyruğu aşağıda kendine özgü bir yüzme biçimi vardır. Sürü balığıdır. Akvaryumlarda grup halinde beslenmeleri gerekir. Akvaryumda çoğalması güçtür. Bakımı deneyim gerekitir. Etçildir.

Dünyada cam kedibalığı olarak isimlendirilirken ülkemizde yine saydamlığını çağrıştıracak şekilde buz balığı olarak bilinirler. Dokularının şeffaf olması tüm iskelet ve damar sisteminin rahatlıkla görülmesini sağlar.

Kalabalık sürüler halinde beslenmeleri uygundur. Bakıldıkları akvaryumda su hareketi biraz fazla olmalıdır. Su hareketine ihtiyaç duyan bu balıkların iç filtrenin su çıkışına karşı yüzdükleri görülebilir.

Akvaryuma alıştıktan sonra oldukça dayanıklı balıklardır. Ancak ortam değişikliklerine bazen dayanamayabilirler. Büyük ihtimalle doğadan toplanan bir tür olduğu için akvaryuma adaptasyonu zor olabilir. İlaç kullanımına hassastırlar.

Yem konusunda seçici olabilirler. Böyle durumlarda canlı yemlerle desteklenmeleri gerekir. Ufalanmış pul yem genelde en kolay alıştıkları yemdir.

İdeal bir karma akvaryum balığı olduğunu söyleyebilirim. Barışçıldır. Kendisi de kolay kolay zarar görmez. Canlı doğuranlar veya Tetra türleriyle rahatlıkla beraber bakılabilirler.

alıntıdır

assignment helpers