Makrakanta

Latince Adı: Chromobotia macracanthus, Botia Macracantha
Coğrafik Kökeni: Güney Doğu Asya
Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul.
Davranış Biçimi: Agresif
Kendi Türlerine Davranışı: Agresif
Cinsiyet Ayrımı: Erkeklerin kuyruk yüzgeçleri içe doğru kıvrıktır.
Yüzme Seviyesi: Taban ve orta seviye
Üreme: Düz yumurta döker, üretilmesi zordur.
Sıcaklık: 25°C – 30°C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 40 cm.
En Az Akvaryum Hacmi: 500 litre
Su Sertliği: 5 – 15 °dH
pH: 6.0 – 7.0
Zorluk Seviyesi: 3

Bu türün üreme şekli yıllarca bilinemedi ve akvaryumlarda üretilemedi. Fakat nihayet başarıldı. Tabi bizim Ülkemizde başarılmamış olması üzücü noktası. Üstelik Çok kapsamlı bir akvaryumda değil ürediği akvaryum. Fakat artık balık şansı denilebilir, uzmanlık denilebilir bunun kararı sizde. Dişi erkek ayırması gerçekten çok zor bir türdür. Tamamen doğadan toplanan bu tür için, elbette bu üretimle doğadan toplanmalarının henüz önüne geçilemeyecek ancak, bir yerden başlanması güzel bir haber.

Genel olarak çöpçü olarak lanse edilen ve satılan bu türe, malesef haksızlık yapılmaktadır. Diğer tüm çöpçü olarak adlandırılan tüler gibi. Zor büyüyen bir türdür. Fakat, çöpçü muamelesi yapılmamış olsa büyüme hızı hatırı sayılır oranda artacaktır.

Makrakantalar, beyaz benek hastalığına duyarlıdır. Bu yüzden ani ısı değişimlerine çok dikkat edilmelidir. Ortamdaki canlılara bu hastalığı kısa sürede bulaştıracaktır. Nadiren de olsa, yavruları yedikleri görülmüştür. Yüzgeç dikenleri vardır, elle tutulmamalıdır, dikkatli olunmalıdır.

Akvaryumlarda dağılan yemleri tüketmesi beklenmemeli, dip yemleri ile beslenmelidir.

Tipik özellikleri.

* Balıkların dişleri vardır. Bunu en iyi balığın dip yemi yerken anlarsınız. Dipteki yemi yerken yeme yapılan her darbede tıkır tıkır diş sesleri gelir. Bu dişeri sayesinde de akvaryumlarınızdaki salyangozları tutup kabuğunda çıkarır.

* Balık sürü ablığıdır. beslerken birden fazla sayıda beslenmesi gereklidir. Bu durumda yem yerken birbirleri arasında yaptıkları mücadele seyredilmeye değer.

* Balık uyurken yan yatar ve uyur. Aman hasta ya da ölü zannetmeyin.

alıntıdır

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir