Deniz Tavşanı

 

Deniz tavşanları olağanüstü renklere sahip, kabuğu olmayan, son derece yumuşak bir bedene de sahip bir salyangoz türüdür. Her türlü saldırıya açık olmasına karşın çok az hayvan Deniz tavşanıyla beslenir.
Bu deniz salyangozu kuvvetli bir zehir taşıyan “ısırgan hücreleri”ne sahiptir. Hayvan, bu hücreler sayesinde düşmanlarından kolaylıkla korunur.
Hydroid adlı canlılarla beslenen Deniz tavşanı onları sindirim sisteminde öğütmek yerine koruyucu bir mukusla kaplanır ve ısırgan hücre olarak ona bir koruma sağlarlar.

familya: flabellinidae

Renk:Renkleri, pembeden parlak ve koyu menekşe rengine kadar değişir. Saydam uzantılarının içinde kırmızımsı yapılar bulunur. Uzantılarının uçları beyazımsıdır.
Yaşam alanı:Genellikle Eudendrium kolonileri üzerinde yaşarlar. Ayrıca fazla sert olmayan zeminlerde de görünürler. Çoğunlukla sığ sularda bulunurlar.
Tanımsal özellikleri:
·Genelde büyüklükleri 5cm’ye kadar çıkar.
·Vücutları çok incedir ve çoğunlukla üstünde gruplar halinde çok sayıda uzantı bulunur.
·Yaşadıkları Eudendrium kolonileri bu hayvanlara hem yuva hem de yumurtlamak için yer sağlar.
·Beslenme özellikleri:
·Üstünde yaşadıkları Eudendrium kolonileri onların en sevdiği yiyeceklerdir
·Bunun yanı sıra diğer omurgasızlarla da beslenirler.
scubailker.homestead.com

2 cevaplar
  1. Biray
    Biray says:

    Yanlış anlamayın ama ilk fotoğraftaki canlı bir deniztavşanı değildir. O bir Cyphoma gibbosum yani o karındanbacaklılar gurubundandır. Ailesi Ovulidae’dır. Benim amacım sizi eleştirmek değil. Sadece insanların yanlış bilgi sahibi olmamasını istememdir.

    Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir