Kedi Türleri

 

Kedi (Felis catus), kedigiller (Felidae) familyasından avcı, memeli, evcil, etçil bir hayvandır. İnsanlar, kedilerin arkadaşlığına ve onların haşarat, yılan ve akrep avlayabilme kabiliyetine önem vermektedir. Kediler en az 9.500 yıldır insanlarla birlikte yaşamaktadır.

2,5 ile 12 kilo arasında ağırlığa ve dişilerde 50 cm. Erkeklerde 70 cm ye varan ebatlardadır. Çok çeşitli renklere sahip olabilmekle beraber genetik olarak çok farklı ve orijinal renklere de sahip olanları mevcuttur. Kedigiller familyasının genel karakteristik özelliklerini taşımaktadırlar. Ortalama kedi ömrü 14 yıldır. Ancak kediler iyi bir beslenme ile 20 yıldan fazla yaşayabilirler.

Kediler hoş görünüşlü, yuvarlak başlı, sivri kulaklı, uzun bıyıklı hayvanlardır. Bıyıklarının dipleri sinirlere bağlıdır. Dokunma duyusu görevi yaparlar. Ön ayakları beş, arka ayakları dört parmaklı olup, kancalı tırnaklarını içeri çekebilirler. Tırnaklarını ağaçlara sürterek bilerler. Hassas işitme ve görme duyuları vardır. İnsan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses titreşimlerini kaydederek çok hafif sesleri duyarlar. Genellikle gece avlanırlar.

Kedinin tarihçesi
Louvre Müzesinde bir kedi heykeliKökeni Mısır uygarlığına ve Kuzey Afrika coğrafyasına dayanır. Yaygın rivayete göre evcilleşme süreci tarım toplumunun gelişimi ile birlikte hızlanmıştır. Bugün genetik anlamda geçmişi eski çağlara dayanan evcil kedi cinsi 2 taneyle sınırlı. Bunlar Mısır Mau’su ve Habeş cinsi kedilerdir.
Kedi Türleri
Abyssinian, American Bobtail, American Curl, American Keuda, American Shorthair, American Wirehair, Ankara Kedisi – Angora- Van Kedisi, Australian Mist, Balinese, Bengal, Birman, Bombay, Brazilian Shorthair, British Shorthair, Burmese, Burmilla- Silver Burmese, Californian Spangled, cat, Chartreux, Chinchilla, Colorpoint Shorthair, Cornish Rex, Cymric, Devon Rex, Egyptian Maular, European Burmese, European Shorthair, Exotic Shorthair, Havana Brown, Himalayan, Honey Bear, İran Kedisi – Persian, Japon Bobtail, Javanese, Kashmir, Korat, Laperm, Maine Coon, Manx, Mavi Rus, Mojave Spotted – Mojave çöl Kedisi), Nebelung, Norwegian Forest, Ocicat, Oriental Longhair, Oriental Shorthair, Pixie Bob, Ragamuffin, Ragdoll, Savannah, Scottish Fold, Selkirk Rex, Sibirya Kedisi, Singapura, Siyam Kedisi, Snowshoe – Karayak, Soke, Somali, Sphynx, Tekir Kedi, Tiffanie, Tiffany/Chantilly, Tonkinese, Van Kedisi, York Chocolate

vikipedi

assignment helpers