Gökkuşağı Lori

Gökkuşağı lori (Trichoglossus haematodus), papağangiller familyasından bir papağan türüdür.

Gökkuşağı lori, Avustralya, Endonezya, Papua Yeni Gine, Yeni Kaledonya, Solomon Adaları ve Vanuatu’da bulunur.
Trichoglossus haematodusler
Çok çeşitli renkli türlerdir. Avusturalya’dan Solomon, Yeni-Gine ye doğru, Endonezya da bulunan adalara (Bali, Lombok, Timor, flores vb) kadar oldukça geniş bir alanda yerleşim gösterirler. Genelde kuluçka dönemleri dışında büyük gruplar halinde ve çok gürültülü dolaşan türlerdir. Çok iyi birer tırmanıcıdırlar.
Yaklaşık 23 – 28 cm ebatlarında çok renkli papağanlardır. Dişi ve erkek aynı renkte olduğundan dıştan bakıldığında ayırma şansı pek olmaz. Yavru ve genç olanları ise daha mat olan renk tonlarından ve çok daha koyu olan gaga renginden belirlemek mümkündür.
Genelde lorilerde olduğu gibi çiçeklerin polenlerinden meyve özleri (meyve nektarı) ve sulu yumuşak meyvelerle beslenir. Bunun yanı sıra çok az miktarda ve sık olmamak kaydıyla tohum da tüketirler. Ek besin olarak birde böcekler ve larvalar, yedikleri arasındadır.
Üreme tarihleri değişken olduğundan, tüm sene içinde en fazla dört kere kuluçkaya yatarlar. Kuluçkaları en fazla 2 – 3 adet yumurtadan oluşur. Kuluçka süresi yaklaşık 27 gündür. Yavrular 50 – 60 gün içinde uçmayı öğrenip bunu takip eden 2- 3 hafta sonra da yuvadan uçarlar.Yuva yapmak için yüksek ağaç oyuklarını seçerler. Bunların içini ağaç kıymıkları ile döşerler.

Evcil olarak tercih edilen bir lori türüdür. Konuşma yetenekleri ve taklit yetenekleri çok fazladır. Yalnız kafes hayatını pek sevmezler. Ayrıca yüksek seste ötüşleri olan bir türdür. Çok hareketli ve sürekli aktif halde olmayı severler. Evcilleştiklerinde ilgisiz bırakmamak gerekir, zira ilgi ihtiyacı yoğun bir türdür.
Evcilde üretimi en kolay lori türüdür . Yaşam süreleri için 15- 20 yıl arasındadır. Bu türü beslediğinizde kafesten ziyade, oda tipi salmalarda yani geniş alanı olan kafeslerde beslemek gerekir. Bol bol tırmanma imkanı olması için ona göre bir düzen kurulmalıdır. Ayrıca banyo yapmayı da sevdiğinden sık sık da spreyle yıkanmalıdır. Oda ısının 20 – 25 derecenin altında olmaması da bakımlarında çok önemli rol oynar.
Önemli bir konuda şu ki; hangi cinsi olursa olsun lori almaya ve bakmaya karar verdiğinizde, bu türün beslenme şekli diğerleri ile kıyaslandığında çok daha zordur. Beslenmesinde diğerlerine verilen karışık çekirdekli ve tohumlu yemlerden bunlara çok az (%25 kadar) vermek ve kalan kısmı ise daha çok yumuşak hata yarı sıvı meyve, sebze ve bitki özleri, doğal meyve suları (meyve nektarı) ile takviye etmek gerekir. Buna dikkat edilmezse, kısa süre içinde sindirim sorunu yaşayan ve bir papağanınız olur. Bu şekilde beslenen papağanların ömürleri de kısa olur. Bu beslenme şeklinin bir diğer sizi yoracak olan yönü de, buna bağlı olarak lorinin sık ve yoğun dışkılama yapacağıdır. Kışın bir derece idare edilse de yazın bu dışkı, barınağında koku olmasına neden olur. Dışkı, kafes tabanında daha kısa sürede biriktiği içinde gün içinde bazen 2 hatta 3 kere kafes temizliği yapmayı da gerektirir.
e-evcil.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir