Kanarya Türleri

Kanarya türleri & Irk Kanaryaları

Gloster

1920’lerde İngiltere’de Gloncestershire kentinde Üretilmiştir. İngiltere’de çok yetiştirilir. Gloster Kanaryanın Türleri: Gloster’in iki Çeşidi vardır: Corona; Başında yuvarlak ayrılmamış tepesi olana Consord; Şapkasız olana denmektedir.
Aranan Özellikleri; Tepe enseyle iyice kaynaşır, merkezi noktası kafanın ortasında, tepe gözleri örtmez. Kafa iyice geniş, yuvarlak belirgin bir kas vardır. Göğüs geniş ve yuvarlak olup boyun kısa ve sağlam, tüyler vicuda yapışıktır. Boy en çok 11,5 cm olmalıdır. Duruşu 45° açıdadır ve baldırları görünmez.

Border

Bu ırk kuşu ilk defa İngiltere’de ortaya çıkmıştır.boyu 14-15 santim, gövdesi yuvarlak karından göğse doğru biraz daha Genişler, sırt yuvarlak ve hafif kamburdur, baş yuvarlak ve diktir, gövdeyle birleşirken belirgin bir çukur boyun halkası Yapar,gözler başın merkezinde yer alır, kanat uzunluğu vücudu geçmez ve kanatlar vücuda yapışır, kuyruk Düzgün,ayaklarda baldırların ucu görülmelidir, tüyler vücudun her yerinde parlak, ipeğimsi, tünekte 60 derecelik bir Açıyla dururlar. Sarı, yeşil, alaca(ahraç), beyaz renk borderler görülür. kanarya ırkları arasındaki yerini 1890 yılında Aldığı kabul edilir, ilk yıllarda cumberland fancy adını alması ingilterenin cumberland bölgesinde ortaya çıktığını Gösteriyor. 1890 yılında cumbria havick’te yapılan bir toplantıda border fancy canary ( sınır süslü kanaryası ) Uluslararası adı olarak kabul edilmiştir.Ortalama ömürleri 10 yıldır.

Yorkshire

Ana vatanı İngiltere olan bu kuş ilk 1860yılında geliştirilmiştir.Adı İngiliz YORKSHIRE kontluğundan gelmektedir. Zaman içinde daha iri ve güçlü ”Golding”diye adlandırılan yeni tip geliştirilmiştir. Aranan Özellikleri; Boy en az 17 cm olmalıdır, duruşu diktir. omuzlar geniş ve yuvarlaktır. kanatlar uçlarda çaprazlaşmazlar, vicuda yapışık, kafa geniş ve yuvarlak ensa omuz çizgisi ile aynı hizadadır boyun kökünde çukur bulunmaz. Dolgun görünmelidir. Gözle merkezi yerleşimlidir. Göğüs doldun olarka gaganın dibinden başlar. Tüyler kısa, sık ve vicuda yapışıktır. Kıvrık tüyler ve belirgin kaşlar istenmez. Ortalama ömürleri 10 yıldır.

Crest(Tepeli)-crestbred(Tepesiz)

Crest kanaryalar oldukça iri, gösterişli, aynı zamanda pahalı kanaryalardır. iki tipi vardır, Crested: şapkalı ,crestbred: Şapkasız. crested’in şapkası oldukça büyük olmalı ve bu tepe gözleri, gagayı örtmeli, enseyle düz bir şekilde Birleşmeli. crestbred kafa oldukça geniş, yassı ve belirgin kaşları olmalıdır. her ikisin dede kafa tüyleri uzun olmalıdır. Boyun kısa ve vücut dolgun olmalıdır,uzun ve ipeksi,yumuşak tüyleri olmalı, kuyruk talazları ve horoz tüyleri Görünmelidir, ayaklar kısa baldırlar gözükmez, duruş yarı dik 45 derece olmalıdır. Boy ise en az 17 santimdir.Üretiminde oldukça zorluk çekilen bir kuştur, çiftleştirirken daima bir şapkalı ile şapkasızı çiftleştirmeniz gerekiyor aksi Taktirde yavruların bir kısmı yumurtadan çıkamayabilir. Başka bir sorun tüyleri çok yumuşak olduğu için folikülü Açamıyor ve tüy kistleri oluşabiliyor

Norwich

Norwich kanaryalar crest kanaryalar ile oldukça benzerdir, şapkaları yoktur, vücut daha kısa ve tıknaz olmalıdır, boy 15,6-16,5 santim olmalı, ayrıca farklı olarak kuyruk talazları bulunmaz, renk te bu kuşta ayrı bir öneme sahiptir ve renk mamaları ile beslenmektedirler.her iki cinste üretim zamanında karın altındaki tüylerin hafif kısaltılması döllenmenin kolay olmasını sağlayabilir, ayrıca crestlerde göz kenarlarındaki tüylerin de kesilmesi gerekir.
1- ŞEKİL: Kısa ve tıknazdır. Göğüs dolu ve geniş, gaganın altından başlayıp kuyruğun dibine kadar yarım daire çizmelidir. Sırt geniş ve hafifçe yuvarlaktır. Sırt-göğüs mesafesi kuşa yuvarlakmış görüntüsü vermelidir.
2- BAŞ: Büyük, geniş ve yuvarlak. Gaga kısa ve konik.
3- BOYUN ve ENSE: Ense kısa, dolu ve geniş.
4- KANATLAR: Kısa ve vücuda iyice yapışıktır, vücuttan sarkmamalıdır.
5- TÜYLER: Zengin ve parıltılıdır. Kalça üzerinde ve civarında horoz tüyleri olmamalıdır.
6- EBAT: 16–16,5 cm.
7- KUYRUK: Kısa ve dar olup hırpalanmamıştır.
8- BACAK ve AYAK: Bacaklar kısadır, baldır görünmemelidir.

Fife Fancy

1-Boy: 11.5 cm den küçük olmalı.
2-Vücud: Göğüs karın dolu ve yuvarlak formlu olmalı sırttada aynı yuvarlaklık devam etmeli Kuşun boynunun altından kuyruğunun altına kadar bir yuvarlaklık belirli şekilde görülmeli Sırt bombeside belirgin ve dışa doğru olmalı.Göğsünün ortasında tüy birleşme çizgisinin görülmemesi istenen bir özelliktir.
3-Kafa boyun ve gaga: Kafası vücuda uygun ve oldukça yuvarlak olmalı.Boynu çok belirgin olmalı kafa ile boynun gövdeden ayrı olduğu izlenimini ilk bakışta vermeli.Gagası kısa ve konik olmalı.
4-Tüy: İpeksi kaygan ve sık tüylü olmalı.
5-Duruş: Kuvvetli bir kavrayışla tüneğe 60 derece açı ile durmalı kuşun yüksek durması avantajdır. yatık duruş istenmeyen bir özelliktir.
6-Kanat: Kanatlar çaprazlanmadan kuyruk üstünde durmalıdır. Düşük kanat istenmeyen bir özelliktir.
7-Renk: Aynı homojenlikte tüm vücuda yayılmış.bakınça yumuşak ve parlak görünmelidir. Kuşa Kırmızı veya oranj boya verilmemelidir.
8-Kuyruk: Kuyruk kısa dar ve iyi biçimli olmalıdır.
9-Bacak: İnce ve uzun bacakları vücudu ile iyi bir uyum içinde olmalı ve baldırları görünmelidir.

Parisien (Kıvırcık)

Parisienlerin ataları bugünkü north hollandislerdir.1870 lerde ilk frise parisienler yetiştirildi.Şu anda C.O.M. standartlarında parisien kıvırcıkları Fransızların yetiştirdiği bir ırk olarak kabul edilir.Standartlarda son söz Fransız Federasyonu’na aittir.Parisien kanaryalar arasında 13 bölümden puanlanan tek kuştur.Bu 13 bölümden genel kondisyonu hariç tutarsak parisieni parisien yapmak için 12 parçayı tam olarak bir puzzle da birleştirmek gerekir.
1)KAFA: Oval bir kafa olmalı arkada enseden gelen bir kukuleta yukarıya doğru sivrilip çıkmalı,kafanın ön kısmı yanlara doğru taranmış olmalı.yanakları sanki bir şey yemiş gibi kabarık durmalıdır.bunlara favori denir.Kafa şekilleri 3’e ayrılır.
A) ELMA: En çok tutulan kafa şeklidir,enseden yukarı uzanan bir kukuleta bulunmalıdır.
B)KASK: Bu tip yarışmalarda pek tutulmaz ama damızlıkta şarttır.Çok düz durur ön ve üst kısım taralı gibidir.
C)KOMBİNE: İki modelin birleşimidir.Kukuleta çok yüksek değildir,ense tüyleri iki yana doğru uzar.ön kısmı taralıdır.tutulan bir kafa şeklidir.
2)BOYUN: Tasma veya papaz boyunluğu gibi kafanın etrafını çepeçevre sarar.Tam ve kesintisiz olmalıdır.Vucuda yapışık gibi durmalıdır.
3)GÖĞÜS: Göğüs tüyleri sanki soldan sağa, sağdan sola hareket eder gibi yatık el yazısı gibidir.Tüyler istiridye kabuğuna benzeyip çok simetrik olmalıdır.Göğüs tüylerinin hacimli olması istenen bir özelliktir.
4)YÜZGEÇLER: Uzun ,büyük,geniş,gelişmiş tüylerden oluşmalı yukarıya doğru ve kanat hizasına kadar yükselmelidir.Yanlar muhakkak iki tarafta simetrik bir şekilde olmalıdır.Tek taraflı yan değerlendirilmez.
5)SIRT: Sırt ;manto,omuz ve buketten oluşur.Simetrik bir şekilde iki yana doğru yatan sık ve gür tüylerden oluşur.Yanlara doğru bir apolet gibi yükselir,mutlaka simetrik olup güzel bir buketle bitmelidir.Kuşun omuzlarından kanat uçlarına doğru olan bölümü bir tam kabul edersek bu bölümün %66 sı manto tüyleri %34 ü buket tüyleri olmalıdır.Buket tüyleri ipek gibi olup kanatların bittiği yerden kuyruğa doğru olmalıdır.Kanat bindiren kuşlarda buket genellikle görünmez bu sebeple kanat bindiren kuşları damızlıktan çıkarmak gerekir.
6)HOROZ TÜYLERİ VE ZEYTİN TÜYLERİ : Zeytin tüyleri,horoz tüylerinden önceki ,kanatların altından sarkan ,horoz tüylerine göre epeyce kısa olan zeytin tanesi şeklindeki tüylerdir.Horoz tüyleri ise hayli uzun kuyruğun iç yanına sarkan kalın tüylerdir.
7)KUYRUK: Uzun geniş tüylerden oluşmalıdır.Uca doğru dikdörtgen bir hal almalıdır.Temiz bir kuyruk tercih edilir.Bu yüzden kuşa temiz bakılmalıdır.Zira uzun bir kuyruğu taşımak zor olduğu için çabuk kirlenir.
8)KANATLAR Uzun düzgün ve güzel durmalıdır.Çapraz duran kanatlar,buketi yok ettiği gibi hem buket puanını hem de kanat puanını düşürür.yetiştiricilerin çok dikkat etmesi gerekir..Düzgün kanatlar damızlık için çok önemlidir.
9)AYAKLAR Ayaklar uzun,kuvvetli ve temiz olmalı.Baldırlar bol tüylü olmalı,tırnaklar kıvrık veya düz olabilir.Son yıllarda kıvrık tırnaklar kuşların kafeslerine takılmaları sebebi ile hayvanları koruma dernekleri ile kanarya yetiştiricilerini karşı karşıya getirmiştir.Bu nedenle bu kıvrımlı tırnaklardan düz tırnaklara dönüş başlamıştır.ama şu anda tirbuşon gibi tırnaklar istenmektedir.
10)BOY En az 19 cm olmalıdır.Üst sınırı yoktur.Boylu kuşlar parisien vasfı taşıdıkları zaman büyük avantaj elde ederler.

Lancashire

Lancashire kanaryasının kaynağı hakkında, dokümanlı bir tarih mevcut değildir.G.T. Dodwell?göre, 1700 ler?de Flemik dokumacıları tarafından Britanya?ya getirilen kuşların ataları muhtemelen Belçika kanaryaları ve Hollanda?ya ait kıvırcık kanaryalardı.Başlangıçta Manchester Coppy veya Manchester Fancy (hayali) olarak adlandırılıyordu.Daha sonra yetiştiricilerinin yoğun olduğu şehrin adını alarak,Lancashire olarak anılmaya başlandı.Tepeli ve tepesiz olarak iki formu bulunmaktadır.Geç Viktorya döneminde gelişimi zirve yapmakla beraber,kendi ülkesi dışında popülaritesini artıramadı.Bu dönemlerde Norwich ve Yorkshire kanaryalarının gelişimi için Lancashire kanaryalarının kullanılması,türün stoklarına oldukça zarar vermiştir.İkinci Dünya savaşı sırasında ise soyu neredeyse tükenmeye yüz tutmuştu.Gelişimlerine katkı sağladığı cinsler bu sefer onun yeniden üretilmesi için kullanılmışlardır.Böylece günümüze kadar gelmişlerdir.
Önemli özellikleri uzun boyları ( 22-23 cm) ve renk olarak sade beyaz-sarı olmalıdır.Bununla beraber istenilen uzunluğun sağlanması için melanin kuşlara ve kuşları daha cüsseli göstereceği düşüncesi ile horoz tüylerine izin verilmesi istenmekte olup,konu COM İngiltere başkanı aracılığı ile Lancashire Clube iletilmiştir.

Lizard

Lizard büyük bir olasılıkla en eski positur kanaryadır türüdür ve kelime anlamı kertenkeledir.İngiliz kanaryası olan Lizard’ın tanımlanması 1700’lü yıllara kadar uzanmaktadır.Tüy desenlerinin kertenkeleyi andırması ve başının üstündeki leke(cap)en önemli özelliğidir.Bir başka özelliği de menşei ile ilgili tezlerden kaynaklanmaktadır.Bilindiği üzere diğer kanarya türlerinin Serinus canaria’nın seleksiyonu ile oluşturulduğu söylenmektedir.Lizard’ın orjini için ise bunlardan farklı olarak bazı kaynaklarda Serinus serinus gösterilmekle beraber,Serinus pusillus olma ihtimali daha kuvvetli görünmektedir.( Evet değerli arkadaşlar bu kuş kesinlikle lizard’ın atası bunu böyle olduğunu başka sitelerde yazmıştım. Elimde bu konu ile ilgili İtalyan’ların Uccelli (kuş) dergisinin bir sayısı var fakat bu dergiyi taşındıktan sonra aradım ve bulamadım ama bulurum bulunca size resim şema ve daha geniş bilgiler yazarım. Ama kesin olan bir şey var LİZARD üretilirken kullanılan en önemli kuş Serinus Pusillus eski ve berbat ismi ile kara iskete (iskete cinsine hangi mantıkla sokulduysa) bizim kullandığımız adı ile kırmızı başlı susamcık (Antalya yöresi) şu an sitedeki adı ile Türk kanaryası. Bu kuşu Federasyon sitesine muhakkak logo yapacağız. Şu anki logoda bu kuşdan esinlenilmiş bir çalışmadır.
Bu orjinde Lizard’ı diğer kanaryalardan ayıran bir başka önemli özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.Bir çok kanarya türü gibi 2.Dünya savaşı yıllarında sayısı bir hayli azalmış,savaş sonrası yapılan çalışmalarla türün kaybolması engellenmiştir.Yine bu çalışmaların sonucu kırmızı ve gri(mavi) renklileri de yetiştirilmiş olup,tür renk tekdüzeliğinden bir nebzede olsun kurtarılmıştır.
Lizard kanaryaları baş(cap) lekelerinin renkleri itibari ile golden ve silver olarak ikiye ayrılmaktadır.Golden(altın)Lizard’ta cap parlak sarı,silverde(gümüş) ise beyaza yakın soluk sarıdır.Bu baş lekesinde ki renk gövde renginide kendi doğrultusunda etkilemektedir.Baş lekesi biçimine göre,
a)Clear cap:lekesiz,
b)Broken cap:yer yer lekeli,
c)Non cap:baş lekesinin hiç olmadığı şeklinde adlandırılır.

manisakanaryacılardernegi

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   101-400   350-080   1Z0-051   NSE4   AWS-SYSOPS   000-104   ITILFND   220-901   000-105   210-260   70-980   300-208   300-135   640-916   300-101   70-410   OG0-093   OG0-091   101-400   70-246   M70-101   ADM-201   640-916   200-310   200-101   c2010-652   350-080  

assignment helpers