Demasoni

LATİNCE ADI Pseudotropheus demasoni
YAŞAM ALANI Malawi Gölü’nün derin kayalık kesimleri.
BESLENME BİÇİMİ Otçul
DAVRANIŞ BİÇİMİ Agresif-kendi türüne orta derecede agresif
YÜZME SEVİYESİ Dip-orta.
CİNSİYET AYIRIMI Erkeklerin rengi daha canlı ve daha koyudur, siyahları daha fazladır. Dişilerin ise renkleri daha sönüktür. Erkeklerin kafa yapıları dişilere göre daha yüzeyseldir. Dişilerin kafa yapıları ise daha ovaldir. Aynı batın yavrularda erkekler biraz daha büyük, dişiler ise biraz daha küçük olurlar.
ÜREMESİ Dişiler ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.
SICAKLIK 25 °C – 26 °C
EN FAZLA BÜYÜDÜĞÜ BOY 10cm.
EN AZ AKVARYUM HACMİ 120 litre.
SU SERTLİĞİ sert
PH 7.8 – 8.6
ZORLUK SEVİYESİ 3
akvaryumunuz.com

Zebra Cichlid

Zebra Çiklet Özellikleri

Özellikler
Boy 15 cm
Köken Amerika
Cinsel Özellikler dişileri esmer sarı serpmeli
Besi kolaylığı kolay
Yem her tür
Üreme Ağızda kuluçka
Üretme kolay
Su Sert
Isı 24˚C
Davranış Malawilerle uyumlu
Yüzme seviyesi Her seviye
Özel ihtiyaç Kaya dehlizler

Bu tür cichlid familyasının zor şartlara en dayanıklı olan balığıdır.
Çoğunlukla Malawi gölü balıklarıyla adı anılır fakat bu tür
nehirlerde,göllerde ve derelerde yaşar.En çok rastlanan
bölge ise Nikaragua’nın akarsularıdır.Aslında bu türü Amerika’nın her bölgesinde hatta dünyanın her bölgesinde üretebilir ve besleyebilirsiniz.Ama kutuplar hariç.
Zebra cichlid’lerin erkekleri 20cm dişileri ise 12cm ye kadar
büyürler.zebra cichlid her akvaryum severin ilk olarak besledikleri tür olarak akvaryumculardaki yerlerini korumaktadır.Renkleri aynı zebra gibi gri nin üzerine siyah şeritler bulunmaktadır.Erkeklerde frontasalar da bulunan kafa hörgüçleri bulunmaktadır.dişilerin ise belirgin özellikleri ise karın bölgesinde oluşan sarı renktir, bu sarılık sadece üreme zamanlarında olur.Ama genelde üremeye yatkın olan dişilerde her zaman görülür.Zebra cichlidler 20 günde bir üretilebilirler.Genç erkekleri ayırmak için dorsal ve anal yüzgece bakılır.Bu yüzgeçler kuyruğun sonuna dek uzanırlar.Zebraların fenotipi olan beyaz renkli olanları da vardır.Bu balıklar bazı kaynaklarda albino diye verilir ama bu yanlıştır.Albino bakıların göz rengi kırmızıdır bu balık ta ise gözler normal zebra da olan siyah renktir.Beyaz zebraların dişileri ise üreme zamanında parlak bir renk alırlar.Her boyutta tankta yaşayabilen bu balıklar büyük boyutta akvaryumlarda ise hava motoru bağlanmadan bile yaşanabilir.Doğal ortamda ki su şartları;
-pH: 6,5_7,5
-Sıcaklık: 21_27
En sağlıklı ortam ise 100 litre akvaryuma bir çift şeklindedir.Ama 20
litrelik bir akvaryumda bile üretilebilir.Beslenmelerinde hiçbir sorun yoktur.Hem etçil hem otçul olan bu türler her türe uygun olan balık yemlerini tüketirler.Üretilmeleri istendiğinde tek erkek bir çok dişiye kullanılmamalı çünkü zebra cichlid tek eşli bir balıktır.Başka dişilerle çiftleşirler fakat yumurtaların çoğu çıkmaz buda diğer dişiye ilgisizliktendir.Bir erke ve bir dişi olarak bir akvaryumda yalnız bırakılmalılardır.Zebra cichlid di bitkili akvaryumlara koymak yanlıştır.Bitki köklerini en çok seven cichlid türüdür.Bu türün bulunacağı akvaryum kayalık bir yer olmalı ve yumurta bırakmaları için düz taşların bulunması gereklidir.Bu türün yavruları çok dayanıklıdır erkek yumurtaları dölledikten sonra hemen akvaryumdan alınmalı ve dişinin emniyetine yumurtalar bırakılmalıdır. Amerika türü olan bu cichlid Malawi gölün de kinlerin dışında zemine yumurtlar.Yumurtalar 2-3 gün içinde açılırlar.daha sonra dişi alınabilir ve vitellüs keseleri biten balıkları ilk önce yumurta sarısı daha sonra Artemia daha sonra ise kuru yeme geçilerek büyütülmeleri mümkündür.Tabi fazla üretmemesini önenirim.Çünkü bir defasında 100- 500 arası yumurta bırakırlar ve fire oranı %0,5 tir.Bir süre sonra yavruları koyacak yer bulamazsınız.
alkmaar.blogcu.com

Bombus

Bombus, yaklaşık 250 türü olan bir arı cinsi. Başlıca Kuzey yarımkürede görülür. Bazı türlerine Türkiye’de tüylü arı denir. Bazı yonca türlerini sadece bu arılar tozlaştırarak çoğalmasında katkıda bulunur.

Bombuslar daha çok ılık iklimlerde görülürler. Afrika’nın büyük kısmında, Hindistan’ın alçak bölgelerinde bulunmazlar. Avustralya ve Yeni Zelanda’ya polenasyona yardımcı olmak için insan eliyle götürülmüşlerdir. Çoğu otoriteye göre yuva yapıcılar (bombus) ve parazitler (psithyrus) olmak üzere iki cins bombini bulunur.

Bombuslar, tüylü ve sağlam yapılı arılardır. Ortalama olarak 1,5-2,5 cm boyunda, çoğunlukla sarı ve siyah renktedirler. Genellikle yerde, terkedilmiş kuş ve fare yuvalarında kovan yaparlar.[1] Organize yaşayan, sosyal böceklerdir. Kovanda bir kraliçe, erkek arılar (dronlar) ve işçiler bulunur. Parazit psithyrus cinsinde işçi sınıfı yoktur. Yuvacı bombuslar ile aralarında çok az görünüş farkı olan parazitler, yuvacıların kovanlarına yumurta bırakırlar. Bu yumurtalar yuvanın asıl sakinleri tarafından bakılırlar.[1] Anavatanı Britanya olan P. vestalis isimli parazit bazen bombus kovanının kraliçesini sokarak öldürür. Bu durumda kovanın asıl sakinleri yumurta üretemediğinden, işçiler sadece parazitlerin yumurtaları ile ilgilenirler.
vikipedi

Koi

Koi, büyük bir akvaryum balığıdır. İlk Japonya’da evcilleştirilen koinin yabani atası sazandır. Koi sözcüğü Japonca’da “sazan” anlamına gelen (コイ) kelimesinden gelir. Koiler sazan gibi yeşil değildir. Onun yerine kırmızı, beyaz, siyah veya gümüş beyazı olabilir.

Ancak koi pahalı bir balıktır ve onları balıkçıl, yalıçapkını, kedi, tilki ve porsuk gibi hayvanlardan korumak için özel havuz gerekir.
Koi balığı efsaneleri

Koi, akıntının tersine doğru yüzmesiyle bilinen bir tatlı su balığıdır. Akıntıya karşı yüzdüğü halde son derece zarif olan koi, Uzak Doğulular için hayatta başarıyı ve azmi simgeler.

Çin mitolojisine göre; akıntısı en güçlü nehir olan Yangtze Nehri’nde akıntıya karşı yüzebilen ve nehrin kaynağına kadar ulaşabilen koiler ejderhaya dönüşmektedirler. Yine benzer bir mantık ile bu ejderhaya dönüşüm hikayesi koi balığının başarı ve azmi simgelemesine neden olmaktadır…

Koi balığı dövmesi yaptıran kişi bu dövmenin ona şans getireceğine ve hayatta hep başarılı olacağına inanır.

vikipedi

Gümüşçün

Gümüşçün (Lepisma saccharina), Lepismatidae familyasından vücutları gümüşümsü bir renk ile kaplı olan ve evlerde yaşayan bir böcek türü.

Yetişkinlerinin boyları 12-19 mm arasındadır. Kanatları yoktur. Gümüşçünlerin dişileri günde ortalama 1-3 yumurta bırakırlar. Yumurtlamak için seçtikleri yerler yarıklar, hareketsiz nesnelerin altları, süpürgeliklerdir. Yumurtaları, ev koşullarına çok uygun 20-22 C derece ve %50-75 oranında nemde gelişirler. Yumurtadan erişkin hale gelmesi 3-4 ayı bulur. Yaşam süreleri üç yıldır.

Bütün gümüşçünler gün boyunca çatlak ve küçük aralıklarda saklanırlar. Evin her bölümünde görülebilir. Gümüşçünlerin kütüphaneler, ofisler ve arşivleri de istila etmeleri söz konusudur. Yiyecek aramak için dolaşırlar, ancak kaynağı bulduklarında ona yakın yerleşirler ve hareketleri azalır. Besin almadan ve su içmeden haftalarca yaşamını devam ettirebilir.

Kağıt zararlısı olarak da bilinirler. Bina içlerine kartonlar, kâğıtlar, koliler, duvar kâğıtları ve kitaplarla girerler. Özellikle sırlanmış kâğıtları ve duvar kâğıtları gibi yapışkanlı kâğıtları tercih ederler. Proteinli besinleri tercih ederler. Kendi türleri dahil ölü böcek kalıntıları ile beslenirler.
vikipedi

Ahli

Latince Adı: Sciaenochromis ahli
Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü’nün yarı kayalık yarı kumluk kesimleri
Beslenme Biçimi: Etçil
Davranış Biçimi: Orta derecede agresif Kendi Türlerine Davranısı: Agresif
Üreme: Dişiler yaklaşık 20 gün ağızda kuluçka yaparlar Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir
Sıcaklık: 25 – 26 °C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 17-18cm
En Az Akvaryum Hacmi: 200 lt
Su Sertliği: Sert
pH: 77- 85

Davranış Biçimi:
Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurmak gerekir
En Fazla Büyüdüğü Boy: Genellikle bu boya gelmesi zorken, bazı bireylerin bu boyu geçtiği de görülebilir
En Az Akvaryum Hacmi:Üretim tankları gibi 2 balığın bulunduğu durumlarda daha küçük tanklar kullanılabilir Sırasıyla; balığın ortalama boyuna, hareketliliğine ve narinliğine bakılarak değerlendirilmiştir

Cinsiyet ayrımı:
Yaklaşık 1 yılda cinsel oldunluğa ulaşan erkekler metalik mavinin tonlarını taşırlar Erkeklerde kafa bölgesinden yayılanrenklenme 6 ayda başlar, 12 aya kadar sürer Beslenme: En uygunu dondurulmuş canlı yemlerdir Dondurulmuş yem bulunamıyorsa, kıyılmış karides, midye ve balık etleri de verilebilir

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Taşlarla saklanma yerleri oluşturulmuş geniş akvaryumlarda diğer benzer boy ve beslenme alışkanlığındaki Malawi çiklitleriyle beraber bakılabilirler Bitkilere zaman zaman zarar verebilirler Erkekler, diğer mavi Afrika çiklitlerine karşı çok saldırgandır Hangi türden olursa olsun, akvaryumda sadece bir tane mavi renkli Malawi erkeği bulunmalıdır 1 Ahli erkeğine en az 3 Ahli dişisi düşmelidir Erkek balık tarafından sürekli kovalanan dişiler için akvaryumda taşlarla saklanma yerleri oluşturmak gerekir Ahli, küçük balıklarla bir araya konmamalıdır
Üreme:
Yumurtlamadan sonra erkek dişiyi çok hırpalayabilir; yumurtlama akvaryumunda dişi için mutlaka bolca saklanma yeri olmalıdır Bir seferde ortalama 50-60 yumurta bırakılır Genellikle ancak yaklaşık 1/4’ü dişi çıkan yavrular, eşitsiz büyüme eğilimindedirler Kardeşler arası yamyamlığı engellemek için yavruları düzenli aralıklarla boylarına göre ayırmak gerekir; aksi halde yavrular arasında hiç dişi kalmayabilir Boyları erkeklere göre küçük olan dişiler, ilk önce yem olurlar Bu türü satın alırken, dişi çıkma şansını artırmak için küçük yavrulardan birkaç tane seçmek gerekir

Afgan Tazısı

Afgan Tazısı, av köpeği ve süs köpeği olarak yetiştirilen köpek ırkı.

Afganistan kökenli olan Afgan Tazısı, kayalık arazide güçlü sıçrayışlar ve apansız dönüşler yapmaya elverişli bedeniyle kolayca hareket edebilen, koku almaktan çok görerek avlanan birkaç av köpeği ırkından biridir.

Boyu 61-71 cm’yi, ağırlığı 22–27 kg’ı bulur. Çeşitli renklerde olabilen uzun ipek gibi tüyleri başının üstüne kadar uzanır. Bedeninin geri kalan kesimine oranla çok daha az tüylü olan kuyruğunun ucu yukarı kıvrıktır.
Konu başlıkları

1 Karakteri
2 Bakımı
3 Tarihçesi
4 Yaşamı

Karakteri

Çekingen ama sevimli, sadık, hassas diğer köpeklere karşı dominant davranmayı seven bir ırktır. Çok cesur, asil ve zariftir ancak çok şüphecidir ama yabancılara dahil düşmanca tavır sergilemez. Afgan tazısı geçmişte güvenilmez olarak tabir edilse de günümüzde bu inanç değişmiştir. Afgan tazısı kolay öğrenir ama kolay boyun eğmez. Komutlar ciddi ve tutarlı olmazsa Afgan Tazısı başına buyruk olabilir. Ama eğitmeni bazı zamanlar söz dinlememesine şaşırmamalıdır. Bahçesiz bir evde beslenmesi neredeyse mümkün değildir. Açık havayı ve koşmayı çok sever. Karakteristik özelliklerinin çoğu Saluki (İran Tazısı)’na benzer. Apartmanda beslendiği zaman çoğu zaman bir köşede uyumayı sever. Günde en az yarım saat serbestçe gezip koşmalıdır. Açık arazide koşup oynadığı zaman çok mutlu bir görüntü sergiler.
Bakımı

Afgan Tazısı apartman hayatı için pek uygun bir köpek türü değildir. Açık araziye, serbest gezip dolaşmaya ihtiyaç duyar. Evde durduğu zaman ise yatıp uyumayı tercih eder. Uzun tüyleri nedeniyle hergün fırçalanmaya ihtiyaç duyar. Kulakları uzun olduğundan dolayı yemek yerken arkadan bağlanmazsa yemeğin içine girip kirlenecektir.
Tarihçesi

Genetik testler bu ırkın kökeninin en eski çağlara dayandığını ve muhtemelen kurt ve köpeğin farklılaşma çağına kadar dayandığını bildirmektedir. Mısırdan çıkan papirusların üstünde bu ırka ait resimler görülmektedir ancak en az 4000 senedir Afganistan’da varlıkları bilinmektedir. Afganistan’da bu köpek özellikle Av köpeği ve Çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Av köpeği olarak o dönem Afganistanında sık bulunan Yaban keçisi ve geyik’in yanı sıra kurt ve Kar parsı avında dahil kullanılmıştır. Bu ırk yüz yıllar boyu iyi korunmuş ve bölge dışına çıkışları yasaklanmıştır. Avrupa’ya çıkarılan ilk köpekler 1920’lerde İngiliz bay ve bayan G. Bell-Murray ve bayan Jean C. Mansontarafından 1920’de İskoçya’ya gizlice götürüldü ve Bell-Murray ırkı olarak anıldılar bunların kürkü daha az tüylüydü. ikinci dalga Bayan Mary Amps tarafından 1925’te İngiltere’ye getirildi. Kocası ve o Afgan Savaşı Savaşı sonrası 1919’da Kabil’e gitmişlerdi. Onların edindikleri köpeğin adı Ghazni idi ve bir önceki ırktan farkı daha uzun tüylerinin olmasıydı. Günümüzde Amerikada bulunan Afgan Tazılarının çoğunun kökeni bu çiftin getirdikleri köpeklere dayanıyor. Günümüzde bu köpeği Çizgi filmlerde dahil görebilmekteyiz (Balto’da Sylvi Karakteri, Lady and the Tramp II’de Ruby karakteri vb.)
Yaşamı

En büyük sağlık problemleri Allerji ve Kanser dir. Çoğu tazı türü gibi Anesteziye karşı şiddetli allerjileri vardır. Ayrıca Şilotoraks (chylothorax)geliştirmeye eğilimlidir. Benzer boyuttaki köpekler gibi 12 yıl kadar yaşar ve ölüm sebepleri sıklık sırasına göre kanser (31%), yaşlılık (20%), kardiyak nedenler (10.5%), and urolojik nedenler (5%) olarak araştırmalar sonucu 2004’te açıklanmıştır.
vikipedi